AEC DANIŞMANLIK’TAN İŞ DÜNYASINA BİLGİLENDİRME SEMİNERİ

10.11.2019 - Pazar 14:01

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Disiplin Kurulu Başkanı Av. Murat Altındere’nin kurduğu AEC Partenrs Danışmanlık Şirketi, Mersin’deki iş insanlarını bilgilendirmek amacıyla kişisel verilerin iş hayatına getirdiği yükümlülükler ve kişisel verilerin korunmasının önemi ile ilgili seminer düzenledi.

MERSİN (CUHA)- Kişisel Verilerin Korunması Kanunu'nun iş hayatına getirdiği yükümlülükler, kanunun uyum süreci ve hukuksal danışmanlık hakkında, iş dünyasını bilgilendirmek amacıyla, Av. Murat Altındere’nin  kurduğu  AEC Partners Danışmanlık tarafından seminer düzenlendi. MESİAD Başkanı Hasan Engin, seminere konuşmacı olarak katıldı.

Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği Disiplin Kurulu Başkanı Av. Murat Altındere’nin kurduğu AEC Partenrs Danışmanlık Şirketi, Mersin’deki iş insanlarını bilgilendirmek amacıyla kişisel verilerin iş hayatına getirdiği yükümlülükler ve kişisel verilerin korunmasının önemi ile ilgili seminer düzenledi. Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği(MESİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Engin, seminere konuşmacı olarak katıldı.

MERSİN İŞ DÜNYASININ TEMCİLCİLERİ KATILDI

Seminere, Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak, Mersin Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (MESİAD) Başkanı Hasan Engin, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası (MTSO) Başkanı Ayhan Kızıltan, MTSO Meclis Başkanı Hamit İzol, Mersin Tarsus Organize Sanayi Bölgesi (MTSOB) Yönetim Kurulu Başkanı Sabri Tekli, Mersin Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Özdemir, İş İnsanı Mahmut Arslan ve çok sayıda davetli katıldı.

ENGİN, “KİŞİSEL VERİLERİN KORUNMASI HUKUKSAL BİR HAKTIR”

Seminerde konuşan MESİAD Başkanı Hasan Engin, kişisel verilere karşı gelişen tehditlerin savunma mekanizmalarının kurulmasını zorunlu kıldığını ifade ederek şunları söyledi: “Bireylerin kimliklerini belirlemeye elverişli her türlü bilgi olarak tanımlanabilecek kişisel verilere karşı gelişen tehditler, savunma mekanizmasının geliştirilmesini zorunlu kılmıştır. Kişisel verilerin korunması hukuksal bir haktır.  Kişisel Verilerin Korunması Kanununun bireylerin mahremiyetini ve özgürlüğünü koruyacağını umut ediyoruz.”

BAŞKAN ENGİN’DEN WİKİLEAKS ÖRNEĞİ

Modern iletişim araçları ve gelişen teknolojinin kişisel verilere ulaşılmasının daha kolay olduğunu belirten Başkan Hasan Engin, “Bir kişiye ilişkin her türlü bilgiyi ifade eden kişisel verilerin kaydedilmesi, tutulması, paylaşımı, ve işlenmesi artmıştır.  Günümüzde bilgisayar, internet ve cep telefonları gibi modern iletişim araçlarının yardımıyla bireylere ait kişisel verilere kolayca ulaşılabilmekte ve bu veriler; kişiler, şirketler ve ülkeler arasında çok hızlı şekilde paylaşılabilmektedir. Bunun örneğini Wikileaks adlı internet sitesinin ülkelere ait belgeleri yayınlaması ile görmüştük.” Dedi. İş dünyasına ait kişisel verilerin korunmasının önemine de vurgu yapan Başkan Engin, “Bu durum, kişisel verilerin sahibi olan bireylerin hukuki güvenliğini tehdit edecek ve özel yaşamlarının gizliliğini bozabilecek bir seviyeye gelmiştir. İş dünyasına ait kişisel verilerin korunması günümüzde daha çok önem arz etmektedir. Özellikle şirketlere ait kişisel verilen üçüncü şahıs ve kurumlar ile paylaşılması sorunlar oluşturmaktadır. Kişisel verilerin paylaşılması durumunda sorumlu olanların cezaları, yargı ve adalet reformları ile hukuk devletine yakışır şekilde artırılmalıdır. Bireyin kişisel verilerinin korunması, aynı zamanda özel yaşamın gizliliği, haberleşme özgürlüğü, düşünceyi açıklama özgürlüğü gibi diğer temel hak ve özgürlüklerinin garanti altına alınması ileri demokrasi açısından önemlidir.”

Son olarak Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’nun iş hayatına getirdiği yükümlülükler ve uyum süreci hakkında iş dünyasını bilgilendirmek amacıyla MESİAD Disiplin Kurulu Başkanı Av. Murat Altındere’ye teşekkür eden Başkan Engin, AEC Partners Danışmanlık’a başarılar diledi.

YORUM YAZ