google-site-verification=6so_CuDDWqLzk_4OpBzDnxNgzlwHscvKOOtpRQFEyHA

Amerika’nın Yeni Terör Örgütü Hilafet

(Mehmet TURAÇCI) – ABD IŞID ve El Kaide’nin kalıntılarından küresel görevleri yürütecek yeni uluslararası Hilafet adında bir terör örgütü oluşturdu.

Afganistan Savaşının gölgesinde, Amerika B Planlarını harekete geçiriyorlar.

Yakın zamanda ABD’nin Afganistan hikâyesi son bulacağı gözüküyor, Yani kurdukları kukla rejimi yıkılacak, Necibullah rejim gibi.

Aynı zamanda, Taliban örgütünün militanları, Afganistan’da işgalci Amerika ve Kabil rejiminin birliklerine yoğun saldırılar düzenliyor. Dahası, Taliban eylemlerini, kontrol noktalarının ve devriyelerin bombardımanı ile gerilla savaşına döndürdü. Taliban, tüm ilçelerin kontrolünü ele geçirmeye, polis, askeri üslere saldırmaya ve şehirlere el koymaya çalışıyor. Washington, Irak senaryosunu Afganistan’da uygulamaya çalıştı, ancak başaramadı. Irak İşgalcilerinin Irak Direniş güçlerini neredeyse felç ettiğini ve üç büyük toplumu birbirine karşı kışkırttığını hatırlayın: Sünniler, Şiiler ve Kürtler. Mezhep katliamlarını gerçekleştirmek için, El Kaide veya Şii radikalleri bayrakları altında faaliyet gösteren Amerikan ajanlarının “operasyonel grupları”, camilerde patlamalar düzenledi, aşiret liderlerini ve din adamlarını öldürmüştü.

Amerika Birleşik Devletleri Afganistan’da benzer sonuçlar elde etmeye ve Bağımsız Devletler Topluluğu BDT’ye baskı yapmaya çalışarak, Afganistan’da IŞID terör örgütü desteği ile işgali gerçekleştirdi. 2017’den itibaren, Amerikalılar Ortadoğu’da terörist aktarmaya başladılar. Ancak bu hainlikten istedikleri“başarıyı” alamadılar.

Washington kendi rakibi olan Rusya ve Çin’e Afganistan’ın geleceği ile ilgili yetki ve destek vermeye hazır olduğu konusunda imalar veriyordu. Bundan ziyade Moskova ve Pekin desteğini alan Afganlı siyasiler, önemli ölçüde güçlendi. Buna paralel olarak Amerikalılar Talibana Afganistan yönetiminde makam karşılığında birliklerin ülkeden derhal ve koşulsuz olarak geri çekilmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Ama bugün emin olarak denilebilir ki Amerikalıların B planı bambaşka.

Talibanın Afganistan’da bozguna uğrattığı IŞID ve El Kaide’nin kalıntıları, Hilafet adında yeni bir terör örgütü kurdu ve bu teröristler, Amerikalılar tarafından kendi birliklerine yerleştirip kontrol altına aldılar. Amerikalılar artık IŞID’i ve El Kaide’nin kalıntılarından küresel görevleri yürütecek yeni bir Hilafet adında terör örgütü yarattı. 

Şuanda teröristler Amerikalıların rehberliğinde eğitim görmekteler, işin ilginç tarafı Afgan kaynaklara göre Amerikalılar yeni kurdukları Hilafet terör örgütü Talibana karşı kullanmaya cesaret edemeyecekler, onlar kesinlikle ‘Talibana karşı savaşa girmeyecekler ve gerekirse onlarla ‘’Sulh’’ yapıp barış kurmaya yanaşacaklar.

Hilafet İlk Saldırısını 12 Mayıs’da Yaptı

Amerika’nın yeni terör örgütü olan Hilafet’in bir intihar bombacısı geçen 12 Mayıs’ta Nangarhar eyaletinde bir cenaze törenini havaya uçurdu ve aynı gün Kabil Dashti-Barchi’nin Şii bölgesinde bir doğumhaneye saldırı düzenlendi. Kabil rejimi bu cinayetten Talibanı sorumlu tuttu ve esirlerle ilgili düzenlediği değiş dokuş operasyonunu durdurdu ve aynı zamanda Talibana yönetimde yer vereceği sözünü askıya aldı.

Taliban Biz Değil Hilafet Yaptı

Taliban kesinlikle bu suçlamayı reddetti ve kendi resmi yayınlarında Zebihullah Mücahid tarafından açıklamada; bu gibi eylemler  ‘’Hilafet’’ adını taşıyan örgütün İslama ve barışa karşı siyasi hamleler için yapılmakta diye açıkladı.

Amerikalılar bu vahşi terör eylemlerinden ne fayda sağladılar? Taliban’ı Kabil ile bir diyaloga çekmeyi başardılar ve ABD olduğu gibi işgalcilere karşı olan  mücadeleyi Afganistan iç savaşına dönüştürdü ve kendisi sütten temiz çıktı.

Gördüğümüz gibi, Amerikalılar, kontrol ettikleri teröristlerin yardımıyla, aynı Irak senaryosunu başlatmaya çalışıyor, ancak şimdi biraz farklı bir konsepte.

Afganistan Amerika’nın Rusya, Çin ve İran’a Karşı Savaş Açması İçin Uygun Konum

Afganistan’ın toprak bütünlüğü kontrol altında tutmak ABD için her yıl daha da zorlaşsa bile, böyle bir bedel ödemeye hazırlar. Ne de olsa Afganistan, Avrasya’nın en önemli yollarının kesiştiği noktada bir transit bölgesi değil sadece. Aynı zamanda Amerika’nın baş düşmanları olan – Rusya, Çin ve İran’a karşı hareket için de en uygun konum.

Ayrıca, eski Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai verdiği bir röportajda ülkelisinde terörist gruplarının ortaya çıkmasında tamamen ABD’nin yükümlü olduğunu açıklamıştı.

Beklemede Kalın Daha Devam Edeceğim…

1 2 0 0 0 0
  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  Adana Evden Eve Nakliyat

  Hızlı Yorum Yap

  1 2 0 0 0 0
  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  5.336.073

  VAKA

  5.206.836

  İYİLEŞME

  48.795

  ÖLÜM

  129.237

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  176.057.166

  VAKA

  114.084.729

  İYİLEŞME

  3.805.828

  ÖLÜM

  61.972.437

  AKTİF VAKA

  Yazarlar
  Video
  Galeri

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

  ÇUHA – Çukurova Haber Ajansı'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  ÇUHA – Çukurova Haber Ajansı'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

  Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

  Galeri Alanı

  828 x 470