Bakan Kurum’dan Kapadokya Açıklaması

23.02.2019 - Cumartesi 10:48

Bolu (CUHA) – Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, “Kapadokya bölgesinde kaçak yapılara ilişkin şu an, ilk aşamada 15 binanın, yapının tespitini yaptık ve 11 binanın Valiliğimiz kanalıyla, eliyle yıkımını gerçekleştirdik. Sürece devam ediyoruz” dedi.

Bir dizi açılış ve programlara katılmak üzere Bolu’da bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Bolu Valiliği’ni ziyaretinin ardından Kapadokya’da peribacalarının yapıların yıkılmasına ilişkin açıklamalarda bulundu. Kurum, bölgenin tarihi ve doğal sit alanı olduğunu belirterek, şunları söyledi:

“Tespit ettiğimiz, belediyelerimize gönderdiğimiz yazılar çerçevesinde bize gelen tespitleri değerlendirerek, hemen yıkım işlemini gerçekleştiriyoruz. Bu noktada Cumhurbaşkanımızın talimatları çerçevesinde Kapadokya bölgesinde kaçak yapılara ilişkin şu an, ilk aşamada 15 binanın, yapının tespitini yaptık ve 11 binanın Valiliğimiz kanalıyla, eliyle yıkımını gerçekleştirdik. Sürece devam ediyoruz.”

Tarihi ve kültürü kimsenin bozmasına müsaade etmeyeceklerini söyleyen Kurum, “Kaçak yapıyla alakalı, riskli yapıyla alakalı bu kararlı duruşumuzu önümüzdeki süreçte de yürüteceğiz” diye konuştu.

 

YORUM YAZ