google-site-verification=6so_CuDDWqLzk_4OpBzDnxNgzlwHscvKOOtpRQFEyHA

Engelli Rampası Takılması İçin Verilen Süre Uzatıldı

Adana Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (Adana ESOB) Başkanı Niyazi Göger, toplu taşıma araçlarına engelli rampası takılması için verilen 2 yıllık ek sürenin 1 yıl daha uzatıldığının müjdesini verdi.

Bilindiği üzere 2005 yılında kabul edilen 5378 sayılı Engelliler Hakkındaki Kanunun geçici 3. maddesi uyarınca toplu taşıma araçlarına engelli rampası takılması zorunluluğu getirilmişti. Kanun uyarınca gerekli düzenlemelerin yapılması için toplu taşıma esnafına verilen süre Temmuz ayında sona erdi. Pandemi döneminde alınan tedbirler kapsamında yolcu taşıma kapasiteleri düşürülen, zarar etmelerine rağmen ulaşım hizmetinin aksamaması için ceplerinden harcayarak çalışmaya devam eden toplu taşıma esnafı oldukça yüksek bir maliyeti bulunan   engelli rampası takma zorunluluğu için tanınan sürenin sona ermesinden kaynaklı sıkıntılar yaşamaya başladı. Sorunun çözümü için yetkili makamlarla görüşmeler yapan Adana ESOB Başkanı Niyazi Göger’in girişimleri sonuç verdi.

23 Temmuz 2020 tarihinde kabul edilen, 7252 sayılı Dijital Mecralar Komisyonu Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkunda Kanunun 7 maddesi uyarınca, toplu taşıma araçlarına engelli rampası takılması zorunluluğu için verilen iki yıllık ek süre 1 yıl daha uzatıldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Birlik Başkanı Niyazi Göger, alınan kararın Türkiye genelinde toplu taşıma hizmeti veren tüm esnafa rahat bir nefes aldırdığını söyledi.

Toplu taşıma esnafının büyük bir heyecanla süre uzatma kararını beklediğini hatırlatan Başkan Niyazi Göger, “Kamu hizmeti gören toplu taşıma esnafımız pandemi sürecinde para kazanamamalarına rağmen büyük bir fedakarlık örneği göstererek ulaşım hizmetinin kesintisiz devam etmesi için ceplerinden harcayarak çalışmaya devam etti. Böyle bir zamanda toplu taşıma araçlarına engelli rampası takılması maddi açıdan mümkün olmadığı için esnafımız zor durumda kaldı. Alınan 1 yıllık uzatma kararı esnafımızın ekonomik anlamda kendini toparlaması açısından büyük önem taşıyor. Bu kararın alınmasında başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, bakanlarımız Ömer Çelik ve Jülide Sarıeroğlu, AK Parti Adana İl Başkanı Mehmet Ay, destek veren milletvekilleri ve tüm emeği geçenlere toplu taşıma esnafı adına teşekkür ediyor, kararın tüm toplu taşıma esnafımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum” dedi.

CUHA

0 0 0 0 0 0
  YORUMLAR

  En az 10 karakter gerekli

  Sıradaki haber:

  ADS Bursa’yı 4-1 ile Geçti

  Hızlı Yorum Yap

  0 0 0 0 0 0
  sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
  4.268.447

  VAKA

  3.687.590

  İYİLEŞME

  35.926

  ÖLÜM

  580.857

  AKTİF VAKA

  sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
  141.008.659

  VAKA

  80.497.958

  İYİLEŞME

  3.014.725

  ÖLÜM

  60.510.701

  AKTİF VAKA

  Yazarlar
  Video
  Galeri

  Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

  ÇUHA – Çukurova Haber Ajansı'e üye olun

  Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

  ÇUHA – Çukurova Haber Ajansı'e giriş yapın

  Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.

  Haber gönderim sistemimize hoş geldiniz

  Galeri Alanı

  828 x 470