“Garabagh” Futbolcusu Gara Garayevle Bakü'den Röportaj

20.12.2018 - Perşembe 10:19

Çukurova Haber Ajansı Azerbaycanın Başkenti Bakü'den ünlü “Garabagh” orta saha oyuncusu Gara Garayevle reportaj yaptı.

-Bu sporu nasıl seçtiniz ve kaç yıldır topu arkadaş edindiniz? Bu sporla ilgili ilginç olan nedir?

Çocukluğundan spora olan sevgiye diğer sporlarda da katıldım ve şimdiye kadar sahip olduğum en popüler futbol sporçuydum. Zaman zaman, eve spor yapmaya gitmiyorlar. İlki ben ve koçum Elnur Zeynalov yapdık. Bunu her zaman vurguladım ve bir öğretmen olarak vurgulamak benim görevim olduğunu düşünüyorum. Onun sayesinde küçük bir futbolla tanıştım. O zaman beni '' REOGEN '' çocuk okuluna getirdi. Futbolla biraz uğraşıyorum. Ardından, '' Garabagh '' posterleri kentte yayıldı (tüm güvenilir çocukları kontrol etmeye davet ediyoruz) ve koçluk ekibimle konuştum bu yüzden bu seçimlere katılmaya karar verdik. Kaldıktan sonra 2006 yılından beri "Karabağ" hikayemize başladık.

-Neden Karabagh'da oynarken kendinizi ünlü bir oyuncu gibi hissediyorsunuz? Karabağ dışındaki diğer kulüplerde mi yoksa yerel kulüplerimizde mi oynamak istersiniz?

Karabağ'a gittiğimde, tanınmış bir oyuncu gibi hissetmiyorum. Karabağ'da göründüğümde, bir propagandacı gibi hissediyorum, bir asker gibi hissediyorum ve kendimi Karabağ uğruna mücadele eden genç bir adam olarak görüyorum. Bu kulüpte oynamayı hiç bu kadar popüler hissetmemiştim ve hiç böyle hissetmemiştim. Bu kulüp için her zaman en iyisini yapabildik ve bu kulübün dünyadaki tanınması için daima en yüksek sonuçları gösterdik. Hem ülke hem de ülke için birçok öneri var. Yurtdışından bazı sorunlar için teklif almamıştım, ancak ülke çapında kulüplerde oynamak istemediğim hiçbir şey yok. Birçok yerde, 'Garabagh' kapıyı bana göstermedikçe ayrılmayacağımı söyledim. Başka bir kulübe gideceğimi hiç düşünmemiştim. Bence Tanrı izin verirse ve kulübümüz tatmin ederse, kariyerimi burada bitirmek istiyorum ve performansım her yıl iyidir. Her şey zamanla ilgili, ama bugün ve yarın da Garabagh'dan uzaklaşmayı düşünmüyorum. İsteğimizle realiq düz gelmiyor bazen, isteğimiz en iyi klublardi ama realiq bize dur diyor bir yerde, ancak bir çok teklif geliyor ve o önerilerde defalarca belirtirim ki, her önerilerde birincisi Azerbaycan millisine faydalı olacağımı düşünüp gidiyorum, yani o şampiyona, o lig kariyeramda beni hangi olumluya yol açabilir. Bazen konuştuğum takımların Azerbaycan ve Azerbaycan futboluna layık olmadığı konusunda tereddüt etmedim. -Qarabağ senin için ne ifade ediyor ve Avrupa'da Azerbaycan'ı işgal edilmiş Karabağ topraklarını temsil ederken futbolcu olarak değil bir Azerbaycanlı gibi hangi hisleri keçiriyorsun? Hatırlarsanız, geçtiğimiz yıl Karabağ'ın adı dünyanın aranan en çok yarıştığı yarışma alanına gitti. Genel olarak, kendimi ve Karabağ'ı tanıyarak neler yapabileceğimi biliyorum ve Karabağ'a döndüğümde bu fikir bana gelecek. Nerde'de oynamayı seçmeme rağmen, hem yurt içinde hem de yurt dışında Garabagh ismim var.

- Ulusal yaşınıza kaç yaşında davetlisiniz?

İlk kez 15 yaşımda U-15 milli takımına davet aldım, ondan sonra ise her yıl ilden ile U-17, U-19, U-21 ve esas milliye davet aldım. 2013 yılında, ilk kez Berti Fox liderliğinde milli kariyere başladım.

- Garabagh'daki en ezberlenmiş oyunun hangidir?

Her futbolcunun kariyerinde bir oyun olur ne, gayri - adiliyi seçilir, benim hayatımdaki önemli ve en çok sevdiğim yenilgi Kopenhag yenilgisi oldu. Bu yenilgi bize çok fazla başarı kazandırdı, yenildik ve başarılı olduk. Kariyerimdeki en önemli oyunlardan birisinin bu oyun olduğunu düşünüyorum.

- 2012 yılını nasıl hatırladın?

Karabağ'la ilgili uğurlarımızı geçen yılki gibi olmasa da bu yıl da Avrupa Ligi grup aşamasını sağlayıp oynadık, düşünüyorum bu yıl başarı kazandığımız nokta bu oldu, ama diğer yandan milli takım ile ilgili daha iyi sonuç gösterebilir bilirdik. Örneğin, Malta oyunlarındaki başarısızlık, Kosova ile son oyunda yenilgi. Ortalama diyebilirim ve yılın ortasında bunu takdir etmem. Özel hayatımda ise birçok dostlarım aile kurdu ve bu da benim hayatımda en sevindirici hallerden biridir.

-Bu arada sosyal ağlarda yayılan dans görüntülerini ben de izledim, onu söyleyebilirim ki, çok beğendim, bunun için özel dersler aldın, yoksa biz Karabağlılar gibi seninde kaninda var?

Güldüğün için teşekkür ederim (gülüyor). Ben düşünüyorum ki, özel hayatım gündemde olmamalı.Hər zaman çalıştım basit yaşam sürüm.Konuşulmalı olan yalnız benim işimle ilgili olmalı.Bunun bana faydaları var. Benim işim hakkında obyektif eleştiriler benim işime daha önemli ve daha sorumlu yanaşmağıma yol çıxarır.Videoya gelince bu video arkadaşımın düğününden bir parçadır.Çalışıyorum ki, meclise uygun yer edim.Karabağlılar müzik duyumlu olur, muhtemelen benim de dans becerim ondan ileri geliyor (gülüyor ) Hiç dans dersi almadım.

-Takımdaki yoldaşlarla en yakın kimsin?

Odam Arazla yanaşı ve onun hakkında daha fazla konuşacağım çünkü bütün eğitim seansında birlikte kalıyoruz ve birbirimizle daha fazla iletişim kurarız. Özellikle de farklı olmak istemiyorum çünkü her takım arkadaşımla ilgileniyorum, konuşuyoruz ve şaka yapıyoruz.

-Futbol kariyerinizi bitirdikten sonra ne planlıyorsunuz?

Bence şimdiden karar vermek benim için biraz zor olacak ve bunu zaman daha iyi gösterecek, ama sahəmin spor olduğu için eminim ki, ne olursa olsun futbol beni daima kendine çekecek. Bazen tam başka bir alana, başka bir yöne gitmek istediğiniz, yaklaşık 5-10 yıl dinleneyim, sonra yeniden başlayacağım, ama yine de bugün öyle bir planım yok.

-Kara Karayev'in gizli yetenekleri veya yetenekleri?

Belli bir yeteneğim yok, ama her şeyi gücümle yapabilirim ve istersem herşeyi öğrenebilirim. Egzersizlerimizi sadece eğitimlerimizden biraz zaman ayırmanın çok zor olduğunu biliyorsunuz. Yoğun programlara ve sınırlı zamanlamaya rağmen, zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim. Sana iyi şanslar diliyorum. Nezri Alisoy

YORUM YAZ