HDP Adana'da Zeydan Karalar'ı Destekleyecek Karşılığında Aski’yi Alacak

30.01.2019 - Çarşamba 23:30

(CUHA) - HDP Sözcüsü Saruhan Oluç, yerel seçimde, Adana’nın da aralarında olduğu 3 büyükşehirde aday çıkarmayacaklarını açıkladı.

Halkların Demokratik Partisi (HDP), hafta sonu Genel Merkez binasında üst üste gerçekleştirdiği Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantılarında, yerel seçimlerde batı illerine dair izleyecekleri stratejiyi belirledi. Parti sözcüyü Oluç, her ne kadar da buralarda parti tabanlarını serbest bıraktığını açıklasa da, tabanda bu bir CHP, İP ve HDP ittifakı olarak nitelendirildi.

HDP ‘de Adana, İzmir ve İstanbul olmak üzere toplamda üç büyükşehirde aday gösterilmeyecek.

Zeydan HDP İle Anlaştı mı?

Sosyal medya da geniş bir gündem ile paylaşılan resimde HDP Adana Milletvekilleri Kemal Peköz, Tülay Hatipoğulları ve HDP Adana İl Eşbaşkanları Gülseren Tural ve Mehmet Masum ile aynı masada Millet İttifakının CHP’li Adana Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Zeydan Karalar’ın olması Akılara Zeydan HDP ile anlaştımı sorusunu getiriyor.

İyi Partili Vekil, HDP Millet İttifakını Desteleyecek Dedi İstifa Etti

İYİ Parti Manisa Milletvekili Tamer Akkal partisinden istifa etti. Akkal istifasına gerekçe olarak, partisinin İYİ Parti’nin CHP ile yaptığı işbirliğini ve HDP’nin üç büyük ilde aday çıkarmayarak Millet İttifakının destekleyeceği kararını gösterdi, ‘’Böyle bir oluşumun içinde olmam bu saatte sonra mümkün değildir’’ açıklamasını yaparak, partisinden istifa ettiğini açıkladı.

Manisa Milletvekili Tamer Akkal yaptığı açıklamada: "Bir Türk milliyetçisi olarak terör örgütü PKK'nın siyasi uzantısı olan partinin birçok büyükşehirde aday çıkarmayarak bu ittifaka destek olacağını açıklaması, istifa kararımı netleştirmeme sebep olmuştur"dedi.

Yeter ki AK Parti ve MHP kazanmasın.

FETÖ'nün yayın organı Ahval'e konuşan firari HDP'li Hatip Dicle, "Batı'da İyi Parti ve CHP adaylarına destek "vereceğiz. Yeter ki AK Parti ve MHP kazanmasın." diyerek kirli ittifakı gözler önüne serdi.

Hdp Eş Genel Başkanı Chp’yi Destekleyeceğiz

Diyarbakır'da konuşan HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin İstanbul'da aday çıkarmayacağını ve CHP'nin adayı Ekrem İmamoğlu'nu destekleyeceklerini itiraf etmişti.

CHP'li Adaylar HDP Teşkilatlarından İcazet İstedi

HDP'li Ayhan Bilgen de, ‘’Yerelde adaylar, parti örgütleri birbirleri ile temas halindeler. Bizim il örgütlerimiz aday göstermeye inandıkları yerlerde aday çıkartma çalışması yürütüyorlar. Ortaklaşılabilecek, iş birliği yapılabilecek batı şehirlerinde de iş birliğine açık olacaklar.’’ Açıklamasını yapmış ve CHP'li adayların HDP teşkilatlarından icazet istediğini söylemişti.

'HDP Adana'da aday çıkarmıyor, karşılığında ASKİ'yi alıyor'

HDP'nin Adana Büyükşehir, Seyhan, Yüreğir ve Ceyhan ilçelerinde aday çıkarmayarak CHP ve İYİ Parti'ye destek verceği kesinleşti. Adana siyasi kulisleri ise bu destek karşılığında Adana Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı ASKİ'nin HDP'ye verileceği iddiası ile çalkalanıyor. İddiaya göre ASKİ'yi HDP yönetecek. Bunun yanında CHP listelerinde HDPli meclis üyelerine yer verilecek. 31 Mart yerel seçimlerinde İstanbul, Adana ve İzmir'den adayı çıkarmayacaklarını açıklaması ile birlikte CHP + İYİ PARTİ+ HDP ortaklığı da kesinleşmiş oldu. HDP söz konusu il ve ilçelerde CHP+ İYİ Parti adaylarına destek verecek.

YORUM YAZ