HSK, Öğretmenlerin Gözaltına Alınmasına İnceleme Başlattı

28.02.2019 - Perşembe 12:33

Ankara (CUHA) – Hakimler ve Savcılar Kurulu (HSK), Diyarbakır'ın Çermik ilçesinde halı saha maçı tartışması nedeniyle 14 öğretmeni gözaltına aldıran savcı hakkında inceleme başlattı.

Adalet Bakanı ve HSK Başkanı Abdulhamit Gül, Twitter hesabından yazdığı mesajda, “Çermik’te halı saha tartışması üzerine 14 öğretmenin gözaltına alınması ile ilgili HSK inceleme başlattı. Hukukun üstünlüğü, mesleki ve etik kurallar çerçevesinde Kurul müfettişlerinin yapacağı inceleme en kısa sürede sonuçlandırılacaktır. Konunun yakinen takipçisiyim” ifadelerini kullandı.

NE OLMUŞTU?

Halı sahada 21.00-22.00 saatleri arasında ilçede görevli öğretmenlerin, saat 22.00-23.00 saatleri arasında ilçede görevli bir savcının da aralarında bulunduğu takımların maçı vardı. Ancak iddiaya göre, savcının takımı halı sahaya erken geldi ve saatleri henüz gelmemesine rağmen önce onlar maç yapmak istedi. İki takım arasında bu nedenle gerginlik yaşanmasının ardından halı saha görevlileri savcının bulunduğu takımdaki grubu dışarı çıkardı. Öğretmen grubunun maça başlamasından kısa bir süre sonra halı sahaya gelen polis, öğretmenleri gözaltına aldı. Bir süre Çermik İlçe Emniyet Müdürlüğü’nde tutulan öğretmenler, daha sonra serbest bırakıldı.

YORUM YAZ