Sözleşmeli Memurlar Ankara'da

15.02.2020 - Cumartesi 00:01

 

ANKARA (CUHA) – Belediyelerdeki Sözleşmeli Memurlar kurdukları “Belediye Sözleşmeli Memurlar Platformu “ özellikle 31 Aralık 2019’dan sonra belediyelerde yaşanan sıkıntıları siyasi partilere iletmek için Ankara’ya çıkartma yaptılar.

Ankara’da ziyaretlere başladı

Türkiye’de yerel yönetimlerde çalışan ve yaşadıkları mağduriyetleri duyurmak için bir araya gelerek Belediye Sözleşmeli Memurlar Platformu Ankara’da bir dizi ziyaret gerçekleştirdi. Farklı illerden bir araya gelen 10 kişilik ekiple yapılan programda platform üyeleri  MHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, Bem Bir Sen Genel Başkanı Levent Uslu, AK Parti Hatay Milletvekili Hacı Bayram Türkoğlu, MHP Mersin Milletvekilleri Baki Şimşek, Olcay Kılavuz, CHP Adana milletvekili Ayhan Barut’u ziyaret ettiler.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinden sonra gerek siyasi görüş olarak el değiştiren gerekse aynı siyasi görüşte devam eden belediyelerde gerçekleşen sözleşmeli memur kıyımlarını dile getiren mağdurlar, yaşanan süreç hakkında bilgiler verdiler. Özellikle Adana ve Mersin bölgesinde MHP’den CHP’ye geçen belediyelerde yaşanan sözleşmeli memurların iş akitlerinin yenilenmemesi veya feshedilmesi geniş yankı uyandırmıştı.

İstanbul, Ankara, Adana, Afyon, Sivas, Aydın ve daha birçok il ve ilçede görev yapan yaklaşık 1340 sözleşmeli memurun iş akitleri sonlandırılırken, aynı şartlarda belediyelerde çalışan 20.000 kişi ise tedirgin bir şekilde bekliyorlar.

Platform üyelerini dinleyen MHP Genel Başkan Yardımcısı Sadir Durmaz, "Mağduriyetinizin farkındayız ve konu ile ilgili olarak genel başkanımız sn. Devlet Bahçeli beyefendinin direktifleri doğrultusunda görüşmelerimizi yapıyoruz. Çözüm önerilerimizi, haklarınızın güvenceye alınması ve gerekli düzenlemelerin yapılması hususunda görüşlerimizi ilgili mercilere ulaştırmış bulunuyoruz." dedi.

Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ise, "Bizler her zaman belediyede çalışan sözleşmeli memur kardeşlerimizin yanındayız. Bu konuda haklarının iyileştirilmesi, iş güvencelerinin sağlamlaştırılması adına kadro talebimizi genel detaylarıyla hükümetimize ilettik." İfadelerini kullandı.

Mecliste bulunan milletvekilleri ile temas kuran heyet temsilcileri tam destek sözü alarak görüşmelerini tamamladılar. Platform üyelerinin bu hamlesi sonrasında, Kamu Sen Genel Başkanı Önder Kahveci ve Memur Sen Genel Başkanı Ali Yalçın'ın bir araya gelerek konu ile ilgili basın açıklaması yapması bekleniyor.

YORUM YAZ